Νότιγχαμ-Νιούκαστλ 1-2: Ανατροπή… τετράδας με Ίσακ (hls)

Η Νιούκαστλ επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 4ης θέσης.

Η ομάδα του Χάου μπήκε δυνατά και είχε κλασσική ευκαιρία με τον Γουίλοκ για να ανοίξει το σκορ στο 6′ ενώ στο 12ο λεπτό ο Λόντι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων στην προσπάθειά του να απομακρύνει.

Στο 26ο λεπτό ο Ντένις με το 2ο γκολ του στη διάρκεια της εφετινής σεζόν έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Κούπερ. Η Φόρεστ ανέβασε την κατοχή της μπάλας, όμως απειλήθηκε ξανά με δοκάρι του Λόνγκσταφ στο 35 με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Ίσακ μετά από ασίστ του Γουίλοκ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη και η Νιούκαστλ κατόρθωσε να πάρει τους τρεις βαθμούς αξιοποιώντας ένα λάθος του Νιακατέ. Ο Σενεγαλόζος κεντρικός αμυντικός έκανε πέναλτι με χέρι σε διεκδίκηση της μπάλας στην περιοχή και ο Ίσακ με δεύτερο προσωπικό γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-2) για τη Νιούκαστλ.