Μπόρνμουθ – Νιούκαστλ 1-1: Τρίτη διαδοχική ισοπαλία για τις «καρακάξες» (hls)

Η Νιούκαστλ ύστερα από τις ισοπαλίες με Κρίσταλ Πάλας, Γουέστ Χαμ «κόλλησε» στο 1-1 και με την Μπόρνμουθ.

Η Μπόρνμουθ υποδέχθηκε εντός έδρας την Νιούκαστλ στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής για την Premier League.

Χωρίς ευκαιρίες «κύλησαν» τα πρώτα 30′ λεπτά της αναμέτρησης. Στο 33′ η Μπόρνμουθ άνοιξε το σκορ από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κατέληξε στον Σενέσι, ο οποίος αμαρκάριστος με πλασέ από κοντά κέρδισε τον Πόουπ. Η Νιουκάστλ «απάντησε» στο 45+2′ με τον Αλμιρόν για το 1-1. Ο Σεντ – Μαξιμέν από τα αριστερά «μοίρασε» στον Λόνγκσταφ, εκείνος μέσα από την περιοχή της Μπόρνμουθ προσπάθησε να νικήσει τον Νέτο, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε. Ο Αλμιρόν πήρε το «ριμπάουντ» για την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 70ο λεπτό από την Νιουκάστλ, ο Νέτο έκανε μεγάλη απόκρουση στο σουτ του Λόνγκσταφ και κράτησε το 1-1 μέχρι ο διαιτητής να σφυρίξει τη λήξη του αγώνα.

Η Νιουκάστλ ύστερα από 22 παιχνίδια είναι στην 4η θέση με 41 βαθμούς, ενώ η Μπόρνμουθ είναι στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, 19η με 18.

Μπόρνμουθ (Γκάρι Ο’ Νιλ, 4-4-1-1): Νέτο, Σμιθ (79′ Φρέντερικς) , Σενέσι (53′ Μέφαμ), Ζεμούρα, Στίβενς, Λέρμα, Ουατάρα (79′ Σεμένιο), Μπίλινγκ, Άντονι (63′ Ταβερνιέ), Σολάνκε, Τραορέ.

Νιούκαστλ (Έντι Χάου, 4-3-3): Πόουπ, Τρίπιερ, Μπότμαν, Σερ, Μπερν, Ζοέλιντον, Γουίλοκ, Λόνγκσταφ, Σεντ – Μαξιμέν (84′ Άντερσον), Γουίλσον και Αλμιρόν (81′ Μέρφι).