Λιντς – Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Την οδηγεί ο Χάαλαντ των ρεκόρ (vids)

H Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 1-3 της Λιντς με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να σκοράρει δις!

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Μάντσεστερ Σίτι στη νίκη 1-3 επί της Λιντς για τη 17η αγωνιστική της Premier League. Ο Ρόδρι άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενος την ασταθή επέμβαση του Μελιέ. Ήταν το πρώτο γκολ του 26χρονου Ισπανού στη φετινή σεζόν.

Από εκεί και πέρα ξέσπασε ο “τυφώνας” Έρλινγκ Χάαλαντ. Ο 22χρονος Νορβηγός φορ έφτασε τα 26 γκολ στη σεζόν σε 20 ματς με τους “πολίτες”. Παράλληλα σκόραρε για 20η φορά στην Premier League και έγινε ο παίκτης που φτάνει ταχύτερα στο συγκεκριμένο ορόσημο, καθώς χρειάστηκε μόλις 14 ματς. Το “φαινόμενο” Χάαλαντ ολοκλήρωσε το 2022 με 45 γκολ σε 42 επίσημα ματς!

Η Λιντς μείωσε στο 73ολεπτό με τον Φιλίπ Στράουκ, ο οποίος με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ σημείωσε το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους.

Η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τους 35 βαθμούς σε 17 ματς και βρίσκεται πέντε πόντους πίσω απ’ την Άρσεναλ, ενώ η Λιντς έμεινε στους 15 πόντους. Στις 31 Δεκεμβρίου η Μάντεστερ Σίτι υποδέχεται την Έβερτον, ενώ η Λιντς φιλοξενείται την ίδια μέρα απ΄τη Νιούκαστλ.