Μπράιτον – Νότιγχαμ Φόρεστ 0-0 : (Χ)έντερσον (hls)

Με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Χέντερσον η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε την ισοπαλία 0-0 στην έδρα της Μπράιτον.

Κυρίαρχη αλλά άστοχη Μπράιτον

Η Μπράιτον κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Νότιγχαμ Φόρεστ με την οποία αναμετρήθηκε για πρώτη φορά στην 1η κατηγορία από τον Ιανουάριο του 1983.

Tα στιγμιότυπα του αγώνα

Δεν απειλήθηκε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο από την Φόρεστ η οποία δεν έκανε ούτε μια τελική προσπάθεια ενώ δεν ακούμπησε καν την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή.

Η Μπράιτον έφτασε σε διψήφιο αριθμό (12) και τέσσερις από αυτές ήταν εντός εστίας.

Ο Χέντερσον όμως ήταν σταθερός ενώ όταν δεν μπόρεσε να κάνει αυτός την δουλειά την έκανε το δοκάρι του για να σταματήσει το σουτ του Τροσάρ (31′).

Βελτίωση, Χέντερσον και ισοπαλία

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπράιτον δεν είχε την ίδια ενέργεια και κυριαρχία με το πρώτο. Η Νοτιγχαμ σαφέστατα βελτιώθηκε και κράτησε παραπάνω την μπάλα χωρίς πάντως να γίνει ιδιαιτέρως απειλητική.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 81ο λεπτό για τους γηπεδούχους με τον Χέντερσον να σταματά το σουτ του Γκρος.

Τελικό αποτέλεσμα 0-0 με την Νότιγχαμ Φόρεστ να παραμένει χωρίς νίκη για ένατο ματς αλλά να παίρνει την δεύτερη ισοπαλία στους τελευταίους τρεις αγώνες.