Νότιγχαμ Φ. – Άστον Βίλα 1-1 : Ικανοποιημένοι και οι δύο (hls)

Δικαιη ισοπαλία στο Σίτι Γκράουντ μεταξύ της Νότιγχαμ και της Άστον Βίλα.

Ισορροπία και 1-1

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο υψηλότερο επίπεδο για πρώτη φορά από το 1999.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε εύκολα το προβάδισμα. Με μια στημένη μπάλα και εκτέλεση φάουλ του Γκιμπς-Γουάιτ ο Ντένις με κεφαλιά σημείωσε το 1-0 (15′).

Η Βίλα ισοφάρισε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Γιάνγκ ο οποίος σκόραρε μετά από έντεκα χρόνια με την φανέλα της Άστον Βίλα (22′).

Το ημίχρονο έληξε με ελάχιστες φάσεις και τις δύο ομάδες να δίνουν μια ισορροπημένη μάχη.

Λογική ισοπαλία

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Άστον Βίλα πήρε την κατοχή της μπάλας. Απείλησε δις με τον Γουότκινς (50′ 60′) αλλά δεν σκόραρε.

Η Νότιγχαμ απείλησε με το μακρινό σουτ του Κουγιατέ (70′) το οποίο μπλόκαρε εντυπωσιακά ο Μαρτίνες.

Ως το τέλος δεν υπήρξε άλλη απειλή στις δύο εστίες και η ισοπαλία ήταν δίκαιο αποτέλεσμα.

Τα καλύτερα στιγμιότυπα εδώ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ

• Ο Άσλεϊ Γιάνγκ έγινε ο δεύτερος γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της Άστον Βίλα στην Premier League. Σκόραρε σε ηλικία 37 χρόνων και 93 ημερών. Γηραιότερος παραμένει ο Πίτερ Σμάιχελ (37 χρόνων και 336 ημερών) με ένα γκολ που είχε πετύχει απέναντι στην Έβερτον σε ήττα 3-2 στο Γκούντισον Παρκ στις 10 Οκτωβρίου του 2001.