Κρίσταλ Πάλας – Μπράιτον 1-1: Πήρε βαθμό η Μπράιτον στις καθυστερήσεις! (hls)

Η Κρίσταλ Πάλας, βρέθηκε “αγκαλιά” με την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα, όμως το γκολ του Μοπέ στις καθυστερήσεις της την στέρησε!

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές ευκαιρίες καθώς οι δύο ομάδες έδιναν βάρος, κυρίως στο να μην δεχτούν γκολ.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε για τους γηπεδούχους. Στο 33 ο Ντάνι Γουέλμπεκ έκανε ωραίο κοντρόλ και σουτ αλλά νικήθηκε από τον Γκουάιτα.

Όλα έδειχναν πως το πρώτο ημίχρονο θα τελειώνει ισόπαλο όμως στις καθυστερήσεις ο Τροσάρντ ανέτρεψε τον Γκάλαχερ με τον διαιτητή Μάρινερ να καταλογίζει πέναλτι. Αφού συμβουλεύτηκε το VAR, έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Από τα έντεκα μέτρα ο Γούιλφρεντ Ζάχα ήταν εύστοχος και έκανε το 1-0!

Ο Ζαχά μετράει πλέον 8 γκολ απέναντι στην Μπράιον, ενώ έφτασε τα 49 γκολ με τους “Αετούς”, 18 περισσότερα από κάθε άλλο παίκτη στο θεσμό.

Στο 52 ο Ζαχά έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σάντσες να σώζει την ομάδα του. Αυτή ήταν η καλύτερη ευκαιρία του ματς!

Στο 77 ο Αγιού απείλησε για την Μπράιτον με το σουτ του να περνάει άουτ!

Στις καθυστερήσεις ο Μοπέ λύτρωσε την Μπράιτον με το πέμπτο φετινό του γκολ γράφοντας το τελικό 1-1!

Επόμενη αγωνιστική η Κρίσταλ Πάλας φιλοξενεί την Λέστερ ενώ η Μπράιτον την Άρσεναλ.

Η Μπράιτον βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας και η Κρίσταλ Πάλας στην 16η με 6.

Μπράιτον: Σάντσες, Μπερν(46΄Αλζάτ)(65Μόντερ), Ντανκ, Ντάφι, Βέλτμαν, Γκρος, Λαλάνα, Κουκουρέγια, Τροσάρντ, Γουέλμπεκ(76΄Κόνιλι) Μοπέ

Κρίσταλ Πάλας: Γκουάιτα, Γουόρντ, Άντερσεν, Γκεχί, Μίτσελ, Γκάλαχερ, Μιλιβόγιεβιτς(72΄Μπεντέκε), ΜακΆρθρουρ, Αγιού(86΄Σλουπ), Έντουαρντ(72΄Κογιατέ), Ζάχα.