Το γύρισε η Τσέλσι, επιστρέφει η Σίτι

Παρά το γρήγορο γκολ της ευχάριστης έκπληξης στο φετινό πρωτάθλημα Σάουθαμπτον, η Τσέλσι βρήκε τις λύσεις και έφτασε στο τελικό 3-1, μένοντας μόνη δεύτερη. Άνετη τριάρα για τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Σουόνσι.

Ο Ροντρίγκεζ «πάγωσε» το «Στάμφορντ Μπριτζ» μόλις στο 12ο δευτερόλεπτο, βάζοντας μπροστά τους φιλοξενούμενους. Οι οποίοι κράτησαν καλά απέναντι στην ομάδα του Μουρίνο για ένα και πλέον ημίχρονο.

Ωστόσο, ο Κέιχιλ στο 55′ έφερε το ματς στα ίσια μετά από κόρνερ του Μάτα και αναταραχή που δημιουργήθηκε στην περιοχή και από εκεί και πέρα άρχισε η… κατηφόρα για τους «Άγιους». Με φοβερή κεφαλιά, ο Τέρι έβαλε μπροστά τους Λονδρέζους στο 62′ ενώ ο Μπα φρόντισε για το τελικό 3-1 στο 90ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ραμίρες.

Η Τσέλσι βρίσκεται μόνη δεύτερη πλέον με 27 βαθμούς (-4 από την Άρσεναλ), ενώ η Σάουθαμπτον είναι έβδομη με 22.

Ο Νεγρέδο με όμορφη εκτέλεση φάουλ, φρόντισε για το ήρεμο απόγευμα της Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στη Σουόνσι, αφού μόλις στο 8′ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «πολίτες».

Οι παίκτες του Πελεγκρίνι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να έρθουν άλλα δύο γκολ. «Δράστης» και στα δύο, ο Σαμίρ Νασρί.

Ο Γάλλος, εκμεταλλεύτηκε αρχικά την κάθετη πάσα του Τουρέ και αφού άδειασε έναν αντίπαλο, έκανε το 2-0 στο 58′. Το 3-0 ήρθε από ωραίο ανέβασμα του Ζαμπαλέτα από δεξιά και παράλληλο γύρισμα που μετέτρεψε σε γκολ ο Νασρί στο 77′.

Η Σίτι είναι πλέον τρίτη με 25 πόντους, ενώ η Σουόνσι βρίσκεται αρκετά χαμηλά με 15 βαθμούς (13η).