Ρουμανία – Φινλανδία 1-0: Ρίσκαρε αλλά νίκησε (hls)

Η Ρουμανία ρίσκαρε αρκετά κόντρα στη Φινλανδία, τελικά όμως κατάφερε και έφυγε με τους βαθμούς της νίκης (1-0). Οι δύο ομάδες συμμετέχουν στη 2η κατηγορία (3ος όμιλος) του Nations League

Χρειάστηκε να περάσουν τρεις αγωνιστικές για να φτάσει η Ρουμανία στην κατάκτηση των πρώτων τριών βαθμών στο Nations League. Η ομάδα του Ιορντανέσκου σε μεγάλα διαστήματα… έπαιξε με την φωτιά, αλλά ο αγώνας τελικά κρίθηκε από το γκολ του Μπάντσιου στο 30΄

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους καθώς στο 14ο λεπτό είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία να αναοίξουν το σκορ, ωστόσο από την κεφαλιά του Τσικαλντάου η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Γιάρονεν και απομακρύνθηκε.

Ένα λεπτό αργότερα, νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Ρουμάνους με τον Πούσκας να αναλαμβάνει ανεπιτυχώς την εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Ολάρου (έδιωξε με τα πόδια ο Φινλανδός τερματοφύλακας), ενώ στο 24΄ ο αγώνας διακόπηκε για δύο λεπτά μετά από ρίψη καπνογώνων από μερίδα φιλάθλων.

Στο 30΄ ο Πούσκας πήρε… εκδίκηση για το χαμένο πέναλτι, καθώς από δική του εξαιρετική προσπάθεια και σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Μπάντσιου, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Η πρώτη καλή ευκαιρία των Φινλανδών δημιουργήθηκε στο 51΄ από την προσπάθεια του Ποχγιάμπαλο που βρέθηκε τετ – α – τετ με τον Νίτσα αλλά ο τελευταίος σε ετοιμότητα έδιωξε την μπάλα και 11 λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Γιάρονεν να δείξει τα αντανακλαστικά του στο πολύ καλό σουτ του Πούσκας. Ο επιθετικός της Πίζα βρέθηκε κοντά στο 2-0 στο 76΄ αλλά από την κεφαλιά που επιχείρησε, η μπάλα έφυγε άουτ.

Στη συνε΄χεια οι Ρουμάνοι έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους και οκτώ λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, ο Λούντ σούταρε άουτ από το ύψος του πέναλτι ενώ στο 87΄ ο Ποχγιάμπαλο που βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Νίτσα (προηγήθηκε σέντρα του Λούντ), έστειλε την μπάλα εκτός εστίας.

Ρουμανία: Νίτσα, Κίρικες, Μπάντσιου, Μπούρτσα, Ράτσιου, Τσικαλντάου (69΄ Ράσβαν Μαρίν), Μαρίν, Σορέσκου (80΄ Μιχάιαλα), Ολάρου (68΄ Κρέτσου), Οκ. Ποπέσκου (54΄ Χάνκα), Πούσκας

Φινλανδία: Γιάρονεν, Άλχο (68΄Σοϊσάλο), Οσογνέσι (15΄ Γένσεν), Γιόρονεν, Ιβάνοφ, Βαϊσάνεν (81΄ Κάλμαν), Σούλερ, Λούντ, Καμαρά, Πούκι (68΄ Νίσιλα), Ποχγιάνπαλο