Πήρε το ντέρμπι η Εβιάν

Η Εβιάν αντιμετώπισε την Γκενγκάν και κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη με 2-0 για τη 15η αγωνιστική του Σαμπιονά.

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν ότι με ενδεχόμενη νίκη θα ξεκολλούσαν από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας και τα κατάφερε.

Το σκορ άνοιξε στο 59ο λεπτό ο Βας ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε εννέα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του.

Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν βαθμολογική ανάσα καθώς έφτασαν τους 19 βαθμούς και πλέον βρίσκονται στην ενδέκατη θέση ενώ η Γκενγκάν, αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Γιουρόπα Λιγκ, έμεινε στην τελευταία θέση με δώδεκα μόλις πόντους.