Ρενς-Μονακό 1-3: Μεγάλη νίκη και επιστροφή στην κορυφή (highlights)

Συνεχίζει την επέλαση της στη Ligue 1, η Μονακό, με την ομάδα του Άντι Χούτερ να φτάνει στην πέμπτη της νίκη, αυτή τη φορά στην έδρα της Ρενς, στο σαββατιάτικο ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής

Σε ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο με λίγες φάσεις, η Μονακό κατάφερε σε μία από τις ελάχιστες επιθέσεις της να ανοίξει το σκορ, όταν στο 42ο λεπτό, συνδυάστηκαν ο Μπεν Γεντ’ερ με τον Ντιατά, ο Σενεγαλέζος έβγαλε τη σέντρα, δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν οι αμυντικοί και ο αφύλακτος Τζάκομπς με αριστερό πλασέ έγραψε το 1-0 για την ομάδα του.

Η Μονακό εξασφάλισε ουσιαστικά τη νίκη με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, όταν μέσα σε τρία λεπτά πέτυχε δύο γκολ με τον Μπάλογκουν στο 46΄και τον Μπεν Γεντέρ στο 49΄. Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να μειώσουν γρήγορα, στο 57ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τέουμα, αλλά στο υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στην Μονακό που έφτασε τελικά σε μία εύκολη νίκη, παραμένοντας αήττητη στο “Ογκούστ Ντελόν” για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι.