Μοντπελιέ – Μονακό 0-2: Το 5 στα 5 οι Μονεγάσκοι (hls)

Με δύο γκολ σε χρονικά κρίσιμα σημεία, η Μονακό απέδρασε με το διπλό από το Σταντ ντε λα Μονσόν. Η Μονακό επικράτησε με 2-0 της Μοντπελιέ, έχοντας ως σκόρερ τον Εμπολό στο 45+1 και τον Μποαντού στο 81ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν εξουδετερώσει η μία την άλλη και οι φάσεις ήταν λίγες και όχι, απ’ αυτές που θα…σηκωθείς από τη θέση σου. Η Μοντπελιέ ήταν εκείνη που δημιούργησε πρώτη δύο καλές στιγμές, στο 22′ και στο 25′ με τους Σοτάρ και Ζουλιέν, οι δύο επόμενες ευκαιρίες ήταν για τους φιλοξενούμενους, στο 27′ και στο 43′ με τους Ενρίκε και Μπεν Γεντέρ.

Το γκολ όμως ήρθε για τους παίκτες του Κλεμάν, αφού οι αμυντικοί της Μοντπελιέ ακολούθησαν τον Μπεν Γεντέρ, με αποτέλεσμα να μείνει μόνος του στο πέναλτι ο Εμπολό και με τρομερά δυαντό σουτ να νικήσει τον Όμλιν και να ανοίξει το σκορ στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι φάσεις ήταν περισσότερες, κυρίως για τη Μονακό, όμως το σημαντικό ήρθε στο 81ο λεπτό με το γκολ του Μποαντού, που επιβεβαιώθηκε και από το VAR πως δεν ήταν από θέση οφσάιντ, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά το ματς για τους φιλοξενούμενους.