Ρεν – Οσέρ 5-0 : Πάρτι στη Βρετάνη με Γκουϊρί και Μανταντά (hls)

Η Ρεν πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη στη σεζόν απέναντι στην Οσέρ που συμπλήρωσε τρεις ήττες στη σειρά.

Εξαιρετική η Ρεν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο προπονητής της, Μπρούνο Ζενεσιό, έκανε rotation καθώς ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα σε Ευρώπη και Γαλλία, ενώ έχασε και στο 10ο λεπτό με βαρύ διάστρεμμα τον Μπαπτίστ Σανταμαρία. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον 20χρονο Γκανέζο Σουλεμάνα να σημειώνει το πρώτο φετινό του γκολ (1-0, 3ο λεπτό).

Στο δεύτερο ημίχρονο αν εξαιρέσουμε τα πρώτα 15 λεπτά που η Οσέρ μπήκε καλύτερα, μόνο η Ρεν υπήρχε στο γήπεδο και κάθε επίθεση κατέληγε σε γκολ. Με την συμπλήρωση μιας ώρας ο Αμίν Γκουιρί σημείωσε το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα της Ρεν (2-0, 60ο λεπτό), στο 68ο λεπτό έβγαλε ασίστ για να σκοράρει ο Τεριέ (3-0), στο 79ο λεπτό ο Στιβ Μανταντά έβγαλε ασίστ από το τέρμα του για να σκοράρει και ο Τετ και στο 85ο λεπτό ο νεαρός Αμπλίν τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (5-0).