Επέστρεψε στις νίκες η Ναντ

Η Ναντ επικράτησε 2-1 της Νις για την 6η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ντερ Ζακαριάν μετά την ήττα από τη Λιλ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, πανηγυρίζοντας το τρίτο «τρίποντο» στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10′ με τον Τζιλομπότζι, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Σέστερ έκανε το 2-0. Η Νις το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με τον Αμάβι στο 70′.

Την ίδια ώρα, η Μετς νίκησε με σκορ 3-1 τη Μπαστιά και την «βύθισε» στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ η Ρεμς έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Λοριάν χάρη στο τέρμα του Μουκαντζό (72′).

Τέλος, Τουλούζ και Καέν δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες, καθώς έμειναν στο ισόπαλο 3-3.