Στρασβούργο – Μπορντό 5-2 : Και λίγα ήταν

Το Στρασβούργο μπορεί να βρέθηκε να χάνει από την Μπορντό αλλά έκανε δίκαια την ανατροπή. Άνετη νίκη με 5-2 απέναντι στην χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος.

Η Μπορντό στην πρώτη ευκαιρία της στο Σταντ ντε Λα Μενό ευτύχησε να προηγηθεί με την κεφαλιά του Χουάνγκ (8′) και άγχωσε τους γηπεδούχους.

Μόλις βρήκαν την ηρεμία τους οι παίκτες του Ζουλιέν Στεφάν έκαναν φύλλο και φτερό την χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος και στα τελευταία 25 λεπτά σκόραραν τρεις φορές.

Ισοφάρισε με κεφαλιά ο Τόμασον (22′)… το 2-1 έκανε με πέναλτι ο Γκαμερό (43′) και το 3-1 με προβολή ο Αζόρκ (45+2) που έφτασε τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια ο Λιενάρ (48′) σημείωσε το 4-1. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τους φιλοξενούμενους καθώς με κεφαλιά ο Έλις σημείωσε το 4-2 (57′).

Άμεση αντίδραση και από τους γηπεδούχους που πέτυχαν και πέμπτο γκολ με ωραία κεφαλιά του Αζόρκ για το 5-2 (65′).

Στρασβούργο (3/5/2) : Σελς – Περέν, Νιαμσί, Τζίκου – Γκιλμπέρ (69′ Φίλα), Τόμασον (69′ Αολού), Πρίτσιτς (69′ Μπελεγκάρ), Σισοκό, Λιενάρ (88′ Κασί) – Αζόρκ, Γκαμερό (78′ Σαΐ)

Μπορντό (4/3/3) : Κοστίλ – Κουατένγκ, Γκρέγκερσεν, Μεξέρ, Μένσα – Ονανά (87′ Σισοκό), Φρανσέρζιο, Αντλί (70′ Ντιλρόσουν)- Έλις (79′ Μπριάν), Ουντέν (79′ Πεμπελέ), Χουάνγκ (70′ Νιάνγκ)