Μπρεστ-Λανς 4-0: “Σφαλιάρα” από τη φανταστική Μπρεστ

Η Λανς ήθελε τη νίκη στο "Σταντ Φρανσίς λε Μπλε", για να επιστρέψει στη 2η θέση της βαθμολογίας, αλλά προσγειώθηκε ανώμαλα στο δυτικό άκρο της Βρετάνης.

Η πολύ φορμαρισμένη Μπρεστ τη συνέτριψε με σκορ 4-0, πετυχαίνοντας την 3η σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ντερ Ζακαριάν παρέμεινε για 5ο σερί παιχνίδι αήττητη και απομακρύνθηκε από την ουρά της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά συνεχίζεται το “μία κρύο, μία ζέστη” για τη Λανς, καθώς εναλλάσσονται νίκη και ήττα σε κάθε έναν από τους έξι τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε στο 3ο λεπτό ο Μουνιέ, το 2-0 ήρθε δέκα λεπτά αργότερα από την…πλάτη του Σαρντονέ και το 3-0 στο 33ο λεπτό με αριστερό τεχνικό σουτ από τον Φεβρ. Στην επανάληψη το σκορ έκλεισε με εκπληκτικό αριστερό σουτ στο “γάμα” του Λεκά, από τον Λε Ντουαρόν, μετά από ασίστ του Μπιζότ, με τον Ολλανδό τερματοφύλακα να γίνεται ο πρώτος τερματοφύλακας της Ligue 1 που έδωσε ασίστ, μετά από τον Μπενουά Κοστίλ, στις 28 Ιανουαρίου 2017 (με τη Ρεν εναντίον της Ναντ).