Κλερμόν-Λιλ 1-0: “Ξυπόλητη” πρωταθλήτρια (hls)

Η Κλερμόν επικράτησε με 1-0 της Λιλ διακόπτοντας το νικηφόρο σερί της πρωταθλήτριας κι επέστρεψε στις νίκες μετά από επτά ματς

Η διακοπή δεν έκανε καλό στην πρωταθλήτρια Γαλλίας, η οποία επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα μετά από τρεις σερί νίκες. Η Λιλ εμφανίστηκε χωρίς ιδέες στο “Γκαμπριέλ Μονπιέ” και η Κλερμόν την έβαλε σε πίεση από την αρχή.

Οι γηπεδούχοι που ήταν χωρίς νίκη στα τελευταία επτά ματς, πήραν προβάδισμα με τον Ενσιμπά στο 32ο λεπτό το οποίο υπερασπίστηκαν χωρίς δυσκολία μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights του αγώνα

Οι “λιλουά” ουσιαστικά απείλησαν σε δύο περιπτώσεις σε όλο το ματς με τον Σέκα δύο λεπτά μετά το γκολ της Κλερμόν και τον Φόντε στο 82ο λεπτό να μη μπορούν να νικήσουν τη Ντεσμάς.

Με τον Ντέιβιντ, που είχε πετύχει τα πέντε από τα τελευταία έξι γκολ της Λιλ στο Σαμπιονά να περνά στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η ομάδα του Γκουρβενέκ έδειξε ακίνδυνη επιθετικά λίγες ημέρες πριν από το ματς με τη Σεβίλη στο Τσάμπιονς Λιγκ.