Πήρε τη νίκη εκείνη που τη χρειαζόταν (video)

Η Μονπελιέ επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 του Στρασβούργου σε ματς με μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον

Η Μονπελιέ ήθελε να εξαντλήσει τις πιθανότητες της να προλάβει το «τρένο της Ευρώπης», απέναντι σε ένα Στρασβούργο που επιθυμεί να ολοκληρώσει μια άκρως πετυχημένη σεζόν με ωραίο τρόπο. Η κατάκτηση του Λιγκ Καπ άλλωστε έχει σφραγίσει την ευρωπαϊκή του συμμετοχή την προσεχή σεζόν,

Η Μονπελιέ από την αρχή ήταν πιο επιθετική και βρήκε μέσα σε έξι λεπτά, στο 22ο και στο 28ο δύο γκολ. Το πρώτο με τον Άντι Ντελόρ και το δεύτερο με τον Μολέ.

Ωστόσο ο Μαρτίνες στο 34ο με κεφαλιά μετά από εκτέλεση του Πρίτσιτς, μείωσε για τους γηπεδούχους, βάζοντας τους ξανά στη διεκδίκηση του ματς.

Παρότι στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, δεν κατάφεραν να βρουν το τέρμα της ισοφάρισης. Κι αν οι παίκτες του Ντερ Ζακαριάν ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια το 3-1 θα ερχόταν νωρίτερα από το 86ο λεπτό, όταν ο Ντελόρ σημειώνοντας το 13ο τέρμα του στη σεζόν διαμόρφωσε το τελικό σκορ κρατώντας «ζωντανή» για την ομάδα του την προοπτική εξόδου στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν.