«Ξέσπασε» με τριάρα η Ράγιο

Μετά από τρεις σερί ήττες, η Ράγιο Βαγεκάνο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και το έκανε με τον πλέον εμφατικό τρόπο. Οι «ροχομπλάνκος» «φιλοδώρησαν» με τρία γκολ (3-0) την Εσπανιόλ για την 9η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν και πέτυχαν την τρίτη φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα γκολ της Ράγιο, που τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τίτο (90+3’), πέτυχαν οι Τρασορας (36’) και Γκέρα (76’, 78’). Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, που επίσης τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες είχαν την ευκαιρία να πετύχουν το γκολ της… τιμής, όμως ο Μπούργκι αστόχησε σε πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με αυτό το «τρίποντο» η Ράγιο Βαγεκάνο έπιασε τη Χετάφε στην 11η θέση με 10 βαθμούς, ενώ η Εσπανιόλ έμεινε δύο θέσεις πιο πάνω με δύο βαθμούς περισσότερους.