Η κορυφή ανήκει στην Ατλέτικο (hls)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Σοσιεδάδ με 2-0 και παρέμεινε στην κορυφή της Λα Λίγκα. Στην μάχη της ουράς η Λεβάντε πήρε πολύτιμη ισοπαλία στην έδρα της Ουέσκα με 1-1.

Σοσιεδάδ – Ατλέτικο Μαδρ.    0-2

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τελική εντός εστίας από τις δύο ομάδες. Παρόλα αυτά είχε υψηλό ρυθμό, πάθος στην άμυνα και ήταν προφανές πως πρόκειται για μάχη κορυφής.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου όμως ο Ερμόσο σκόραρε με κεφαλιά (49′) σε στημένη μπάλα για την Ατλέτικο Μαδρίτης και το ματς άλλαξε.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αλλά ήταν δύσκολο να διασπάσουν την άμυνα των ροχιμπλάνκος. Σε μια ωραία συνεργασία, στο 74ο λεπτό, ήρθε και το δεύτερο γκολ με σκόρερ τον Γιορέντε.

Ο Όμπλακ έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση στο 82ο λεπτό σε προσπάθεια του Μερκελάνθ για να απογοητεύσει ακόμη περισσότερο την Σοσιεδάδ. Το ματς έληξε 0-2 με δίκαιη νικήτρια την πρωτοπόρο Ατλέτικο.

Ουέσκα – Λεβάντε        1-1

Στο Ελ Άλκοραθ έγινε μάχη για το άλλο άκρο της βαθμολογίας. Η ουραγός Ουέσκα με τον Δημήτρη Σιόβα στο βασικό σχήμα προηγήθηκε της Λεβάντε με το πέναλτι του Οντιβέρος (31′).

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο δεν κινδύνευσαν και ήταν αρκετά ανώτεροι της Λεβάντε.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισαν γρήγορα με τον Μελέρο (53′) ο οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Προσεκτικές και οι δύο ομάδες, δεν ρίσκαραν και έφτασαν ισόπαλες ως το φινάλε σε ένα δίκαιο αποτέλεσμα.