Ακόμα μπαίνουν γκολ στη Χώρα των Βάσκων (video)

Σπουδαία νίκη μέσα στη Παμπλόνα πήρε η Σοσιεδάδ κερδίζοντας την Οσασούνα (3-4) και σκαρφάλωσε στην 4η θέση του πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχαν τρία γκολ μέσα σε 28 λεπτά. Ο Μίκελ Οριανθάμπαλ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, τρία λεπτά αργότερα ο Πόρτου διπλασίασε τα γκολ της Σοσιεδάδ και στο 28′ ο Έντεγκαρντ έγραψε το 3-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους απέκτησε ελπίδες με το γκολ του Αριντάν μετά από ασίστ του Ρομπέρτο Τόρες και μάλιστα ξαναμπήκε στο παιχνίδι αγχώνοντας τους φιλοξενούμενους με το γκολ του Άβιλα στο 48ο λεπτό.

Στο 70ο λεπτό ο Αργεντινός Ρονγκάλια αντίκρισε απ’ευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας την Οσασούνα με παίκτη λιγότερο. Η Σοσιεδάδ εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και βρήκε ένα ακόμα γκολ με τον Ίσακ δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Το τελικό 3-4 διαμόρφωσε στο 84ο λεπτό ο Άβιλα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ξανά από πάσα του Τόρες.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ μπήκε στην τετράδα με 31 βαθμούς ύστερα από 18 αγωνιστικές, ενώ η Οσασούνα έμεινε στις 23 βαθμούς και την 11η θέση.