Ο θάνατός σου, η ζωή μου!

Η Ράγιο Βαγιεκάνο πήρε τη νίκη με 3-1 κόντρα στη Μάλαγα και έκανε ένα σπουδαίο βήμα παραμονής σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που δύσκολα θα μείνουν στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν ότι με νίκη θα έμπαιναν στην πρώτη δεκάδα και τα κατάφεραν έστω και με ανατροπή. Αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν στο όγδοο μόλις λεπτό με τον Κόρδοβα. Ωστόσο, στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και αρχικά ισοφάρισαν στο 65ο λεπτό με τον Μπουένο ενώ ο ίδιος παίκτης στο 76ο λεπτό έδωσε σπουδαία νίκη στην ομάδα του με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Εμπαρμπά.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 32 πόντους και έπιασαν την Θέλτα στη δέκατη θέση ενώ η Γρανάδα έμεινε στους 22 πόντους και την προτελευταία θέση.