Λας Πάλμας – Μπιλμπάο 0-2: Πλησιάζει Champions League αλλά πρώτα ο τελικός! (highlights)

Η Αθλέτικ επέστρεψε στις νίκες και μείωσε την διαφορά από την τετράδα και την Ατλέτικο Μαδρίτης στους δύο βαθμούς.

Ο μεγάλος στόχος της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε είναι η κατάκτηση του κυπέλλου στον τελικό του Απριλίου (4/4) κόντρα στη Μαγιόρκα. Η Μπιλμπάο όμως κυνηγά και έξοδο στο Champions League και με το «διπλό» στο νησί πλησίασε τους Μαδριλένους στους δύο πόντους. H ομάδα του Σιμεόνε ηττήθηκε από τη Κάδιθ (2-0) και έμεινε στους 55 ενώ η Μπιλμπάο πήγε στους 53.

Με μπόλικη τακτική και αρκετές αλλαγές, ο Βαλβέρδε πήρε το ματς συντηρητικά. Στο πρώτο ημίχρονο ο Νίκο Γουίλιαμς με τη 7η ασίστ του βρήκε το κεφάλι του Γκουρουθέτα και ο πρώτος σκόρερ των Βάσκων άνοιξε το σκορ με το 11ο γκολ του (0-1, 31ο λεπτό). Στο δεύτερο ημίχρονο ένα κόρνερ του Ουνάι Γκόμεθ και μια κεφαλιά αυτογκόλ σκόρπισε τις ελπίδες της Λας Πάλμας για ανατροπή. Ο Σαούλ Κοκό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βαγές για το τελικό 0-2 στο 65ο λεπτό.