Οσασούνα – Αλαβές 1-0: Με υπογραφή και γκολάρα Μπούντιμιρ (Highlights)

Η Οσασούνα νίκησε την Αλαβές και στην Παμπλόνα όπως είχε κάνει στο ματς του πρώτου γύρου στη Βιτόρια. Πρωταγωνιστής σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Κροάτης Άντε Μπούντιμιρ.

Γεμάτο φάσεις το πρώτο ημίχρονο, ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Η Αλαβές μπήκε καλύτερα, η Οσασούνα προσαρμόστηκε μετά το 20λεπτο. Κορυφαία φάση στο φινάλε του ημιχρόνου για την Αλαβές που άγγιξε το γκολ σε κομβικό σημείο με τον Σάμου που είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Ερέρα.

Αρκετές φάσεις και στην επανάληψη αλλά το γκολ το Μπούντιμιρ έκανε την διαφορά. Ο Κροάτης με εξαιρετικό σουτ υπέγραψε τη μάχη στη Παμπλόνα φτάνοντας τα 14 γκολ στην πιο παραγωγική του σεζόν στην La Liga. Ο Μπούντιμιρ είε σκοράρει και στη Βιτόρια στο τελικό 0-2.

Η Οσασούνα πέρασε τη Χετάφε και έφτασε τους 36 βαθμούς, η Αλαβές παρέμεινε στους 29 πόντους και στην 13η θέση.