Χετάφε – Γρανάδα 2-0: Γκρίνγουντ και Μαγιοράλ βυθίζουν τη Γρανάδα (highlights)

Νίκησε η Χετάφε μετά από 1.5 μήνα βυθίζοντας ακόμα περισσότερο μία ομάδα που υπέστη τρίτη ήττα στη σειρά και κινδυνεύει με υποβιβασμό.

Η Χετάφε έκανε ότι ήθελε τη Γρανάδα στο πρώτο ημίχρονο. Στην τρίτη και φαρμακερή ο Μέισον Γκρίνγουντ με την βοήθεια του Πονς άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό (1-0) με τον Άγγλο να φτάνει τα 4 γκολ στη La Liga. Στο 36ο λεπτό ο Αργεντινός τερματοφύλακας, Αουγκούστο Μπατάλια που ήρθε πριν από ένα μήνα στην Ανδαλουσία, έκανε μαζεμένα λάθη και ο Μπόρχα Μαγιοράλ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (2-0) με το 14ο γκολ πιάνοντας τους Ντόβμπικ και Μπέλιγχαμ στη κορυφή των σκόρερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γρανάδα είχε την κατοχή και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς στο 59ο λεπτό με το πέναλτι του Ουζούνι που πήγε στο δοκάρι. Η Γρανάδα παραμένει προτελευταία, ενώ η Χετάφε ξέφυγε από Αλαβές και Οσασούνα και έφτασε τους 29 βαθμούς.