Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1: Ποιος θα τη σταματήσει; (highlights)

Η Μπιλμπάο με 2 γκολ του Μπερενγκέρ στο πρώτο μέρος νίκησε 2-1 την Σοσιεδάδ στο ντέρμπι των Βάσκων και έφτασε τα 13 συνεχόμνα αήττητα ματς σε πρωτάθλημα και κύπελλο, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της La Liga

Το παιχνίδι δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας με χαμηλό ρυθμό και χωρίς ευκαιρίες, αλλά μόνο ουσία για τους γηπεδούχους του Βαλβέρδε. Στο 30′ ο Γιούρι ανέβηκε ωραία από τ’ αριστερά και το γύρισμα βρήκε σε επίκαιρη θέση τον Μπερενγκέρ που άνοιξε το σκορ. Ο ίδιος 12 λεπτά αργότερα με άμεση εκτέλεση με το κακό του παίδι πλάσαρε για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αθλέτικ διαχειρίστηκε το ματς χωρίς να κινδυνεύσει και η Ρεάλ απλώς δεν μπορούσε. Το μόνο που κατάφερε ήταν αν μειώσει το σκορ στο 88′ με τον αρχηγό της τον Ογιαρθάμπαλ μετά από φάση διαρκείας.