Ρεάλ-Θέλτα 2-0: Χωρίς κόπο και με Ασένσιο πρωταγωνιστή (hls)

Με κορυφαίο παίκτη της τον Μάρκο Ασένσιο που είχε γκολ και ασίστ, η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε με σχετική ευκολία στη νίκη με σκορ 2-0 επί της Θέλτα στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου".

Παρά τις σημαντικές απουσίες της, η Θέλτα στάθηκε πολύ καλά ανασταλτικά στο πρώτο ημίχρονο και δεν επέτρεψε στους Μαδριλένους να ασκήσουν πίεση στην άμυνα της. Αρκούσε όμως μία συνδυασμένη προσπάθεια για να έρθει το γκολ στο 42ο λεπτό, όταν ο Θεμπάγιος με “μαγική” κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Βινίσιους και ο Βραζιλιάνος γύρισε την κατάλληλη στιγμή για τον Ασένσιο που με αριστερό πλασέ έγραψε το 1-0.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι αιφνιδίασε τη Θέλτα και με την έναρξη της επανάληψης πέτυχε και δεύτερο γκολ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ασένσιο, με εκπληκτικό άλμα και κεφαλιά ο Μιλιτάο διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Έκτη συνεχόμενη νίκη της Ρεάλ επί της ομάδας της Γαλικίας, η οποία έχει καταφέρει μόνο μία φορά σε 57 αναμετρήσεις με τους “Λος Μπλάνκος¨ να κρατήσει ανέπαφη την εστία της!