Βαγιαδολίδ-Βαγεκάνο 0-1: “Κοιτάζουν” Ευρώπη οι Μαδριλένοι (hls)

Με το γκολ του Ίσι Παλαθόν το 65ο λεπτό, η Ράγιο Βαγεκάνο επικράτησε 1-0 στο "Χοσέ Θορίγια" της Βαγιαδολίδ και έπιασε στην 7η θέση την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Αυτό ήταν το τέταρτο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι που η ομάδα του Ιραόλα παρέμεινε αήττητη εκτός έδρας ισοφαρίζοντας την καλύτερη της επίδοση στη La Liga που κρατούσε από το 2016 υπό τις οδηγίες τότε του Πάκο Χέμεθ. Ο Παλαθόν είχε αποτύχει να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο όταν σε εκτέλεση πέναλτι νικήθηκε από τον Μασίπ, αλλά πήρε το αίμα του πίσω με το νικητήριο τέρμα που πέτυχε.

Από την άλλη πλευρά οι Καστιγιάνοι ηττήθηκαν για τρίτη φορά εφέτος στην έδρα τους και παραμένουν πολύ κοντά στη διακεκαυμένη ζώνη.