Έλτσε – Ρεάλ Μαδρ. 0-3 : Με τα χρυσα παπούτσια του Μπενζεμά

Ο Μπενζεμά πέτυχε τρία γκολ… μέτρησε το ένα αυτό που πέτυχε με τα καινούρια του χρυσά παπούτσια. Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε δίκαια 3-0 την ουραγό Έλτσε εκτός έδρας και παραμένει στην κορυφή.

Με 1/3 δίκαια μπροστά

Η Έλτσε μπήκε στο γήπεδο για να παίξει ποδόσφαιρο απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης. Δεν κλείστηκε στην άμυνα. Αποτέλεσμα ήταν ένω πρώτο ημίχρονο με υψηλό ρυθμο και την Ρεάλ να πετυχαίνει τρία γκολ από τα οποία όμως, μέτρησε το ένα.

Τα γκολ των Μπενζεμά (6′) και Άλαμπα (26′) δεν μέτρησαν σωστά και με την βοήθεια του VAR αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να μην μετρήσει το δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Βαλβέρδε (11′).

Η Έλτσε είχε την καλύτερη στιγμή της με το σουτ του Νίκο στο 29ο λεπτό που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Λούνιν.

Γιόρτασε με γκολ… στην τρίτη ευκαιρία

Η Έλτσε έκανε δύο μεγάλες φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο αλλά τόσο ο Μπογέ (46′) όσο και ο Κλερκ (70′) δεν κατάφεραν να σκοράρουν και να ισοφαρίσουν.

Ο Μπενζεμά πέτυχε άλλο ένα γκολ που δεν μέτρησε σωστά στο 60ο λεπτό και όταν τελικά σκόραρε, γιόρτασε την κατάκτηση της Χρυσής μπάλας με πανηγυρισμό VAR και πλάκα με τον διαιτητή.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε στο +6 από την Μπαρτσελόνα και περιμένει να δει τι θα κάνουν την Πέμπτη οι μπλαουγκράνα.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ

• Η Έλτσε δεν έχει νίκη για δεκατρείς αγώνες απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης από τον Μάρτιο του 1978
  • Ο Βαλβέρδε έχει πετύχει τρία γκολ με σουτ εκτός περιοχής φέτος τα περισσότερα στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρωπης μαζί με τον Τζέιμς Μάντισον (Λέστερ)
  • Ο Βαλβέρδε έχει βάλει φέτος 6 γκολ σε 15 ματς όσα είχε βάλει στα προηγούμενα 148 παιχνίδια του με την Ρεάλ Μαδρίτης
  • Ο Μπενζεμά έφτασε τα 224 γκολ και είναι εβδομος σκόρερ στην ιστορία της Λα Λίγκα μπροστά του με 227 ο Ντι Στέφανο… πρώτος ο Μέσι (474)

Έλτσε (4/4/2) : Μπαντία – Παλάσιος, Βερδού, Μπίγκας, Κλερκ – Μορέντε (79′ Ντομίνγκος), Γκούτι (62′ Γκουμπάου), Μασκαρέιγ, Νίκο (62′ Χόσαν) – Μίγια, Μπογέ (79′ Πόνσε)

Ρεάλ Μαδρ. (4/3/3) : Λούνιν – Καρβαχάλ (88′ Βάσκεθ), Μιλιτάο, Ρούντιγκερ, Άλαμπα (88′ Νάτσο) – Κροος (80′ Καμαβινγκά), Μόντριτς (62′ Τσουαμένι), Βαλβέρδε – Ροντρύγκο, Βίνι (80′ Ασένσιο), Μπενζεμά