Προελαύνει η Μπιλμπάο, χάνει έδαφος η Βιγιαρεάλ

Η Αθλτετίκ Μπιλμπάο επικράτησε στον Νουέβο Σαν Μαμές με 2-0 της Αλαβές και συνέχισε την ανοδική της πορεία, την ώρα που η Βιγιαρεάλ ήρθε ισόπαλη με την Λα Κορούνια 1-1 στην έδρα της.

Η Μπιλμπάο, προηγήθηκε της Αλαβές, στο Βάσκικο ντέρμπι με τον Ετσεΐτα μόλις στο 6 λεπτό της αναμέτρησης. Το τελικό 2-0 έκανε ο Αντούριθ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι  στο 63ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Θιγάντα ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας έχοντας 24 βαθμούς και απέχει 4 πόντους από την ζώνη του Europa League. Από την άλλη πλευρά η Αλαβές με 15 βαθμούς βρίσκεται στην 15η θέση και στην ζώνη του υποβιβασμού.

Η Βιγιαρεάλ, μπορεί να προηγήθηκε της Λα Κορούνια, με τον Ουνάλ στο 30 λεπτό, όμως  ο Αντόνε ισοφάρισε για την Ντεπορτίβο, 6 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα και έδωσε έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του. Τα «κίτρινα υποβρύχια» παρέμειναν στην 6η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς, μετά από 18 αγώνες, με την Ντεπορτίβο να προσπερνά την Αλαβές στην μάχη της παραμονής έχοντας 16 βαθμούς.