Ατλέτικο Μαδρίτης – Αλαβές 4-1: Οι αλλαγές “ξύπνησαν” τους ροχιμπλάνκος (hls)

Οι αλλαγές του Ντιέγκο Σιμεόνε έδωσαν ώθηση στην Ατλέτικο που νίκησε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα την Αλαβές που παλεύει για την σωτηρία της..

Η Ατλέτικο με το μυαλό στο Μάντσεστερ και τη Σίτι μπήκε φλύαρη απέναντι σε μια ομάδα που παλεύει για την παραμονή της στη La Liga. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με την κεφαλιά του Ζοάο Φέλιξ (1-0, 11ο λεπτό), όμως η Αλαβές κατάφερε να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Εσκαλάντε (1-1, 63ο λεπτό).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές του Σιμεόνε άλλαξαν την εικόνα των Μαδριλένων. Ο Ματέους Κούνια κέρδισε πέναλτι και ο Λουίς Σουάρες έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του (2-1, 75ο λεπτό), ο Ζοάο Φέλιξ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και 8ο στην σεζόν έγραψε το 3-1 στο 82ο λεπτό, για να έρθει ο Λουίς Σουάρες να διαμορφώσει το τελικό σκορ με ψύχραιμο πλασέ (4-1, 90′).