Ανατροπή και διπλό για Θέλτα

Η Θέλτα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο Ανοέτα από την Σοσιεδάδ, αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φύγει με το διπλό.

Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τέσσερις βαθμούς την διαφορά που τους χωρίζει από την εξάδα. Από την άλλη η γηπεδούχοι έμειναν αρκετά χαμηλά έχοντας μόλις 23 πόντους.

Στο 10’ ο Χάβι Πριέτο γύρισε στον Γουίλιαν Χοσέ και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Στο 20ο λεπτό ήρθε η απάντηση για την Θέλτα με πέναλτι του Ιάγκο Άσπας. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γουίλιαν Χοσέ είχε την ευκαιρία να ξαναδώσει το προβάδισμα στην ομάδα του αλλά αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Στο 75’ ο Μαξιμιλιάνο Λόπεζ  έκανε το 1-2 δίνοντας  το προβάδισμα στην ομάδα του ολοκληρώνοντας την ανατροπή.