Εσπανιόλ – Ρεάλ Μ. 2-1: Το «μπλόκο» της Βαρκελώνης… (hls)

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπέστη δεύτερη ήττα μέσα σε τέσσερις ημέρες καθώς μετά από εκείνη στο Τσάμπιονς Λιγκ από την Σέριφ Τιράσπολ, ηττήθηκε με το ίδιο σκορ (2-1) από την Εσπανιόλ.

Ο προπονητής της Ρεάλ Μαδρίτης, Κάρλο Αντσελότι παραμονές της αναμέτρησης με την Εσπανιόλ, επεσήμανε τον πληγωμένο εγωισμό των ποδοσφαιριστών του από την ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η έναρξη του ματς αποκάλυψε την αποφασιστικότητα τους να επιστρέψουν στις επιτυχίες, όμως η εξαιρετικά στημένη ομάδα του Βιθέντε Μορένο, όχι μόνο απορρόφησε αυτή την επιθυμία, αλλά έδειξε και πως μπορείς να απειλείς χωρίς να εκθέτεις τα νώτα σου.

Πήρε προβάδισμα στο σκορ με το τέρμα του Ραούλ ντε Τομάς στο 17ο λεπτό, αμύνθηκε χαμηλά αναζητώντας αφενός να απειλήσει στην αντεπίθεση, αφετέρου να κλείσει τους χώρους για τους «μερένχες».

Τα πάντα δούλεψαν στην εντέλεια για τους γηπεδούχους που πέτυχαν το 2-0 με έξοχο τέρμα του Άλεξ Βιδάλ στο 60ο λεπτό.

Ο Καρίμ Μπενζεμά ήταν φανταστικός και ο καλύτερος της Ρεάλ, κατάφερε να μειώσει το σκορ με υπέροχη ενέργεια στο 70ο λεπτό, όμως δεν ήταν αρκετός για να αποφύγει η ομάδα του την πρώτη της ήττα στη φετινή Λα Λίγκα