Πήρε το ντέρμπι των Βάσκων η Μπιλμπάο

Το ντέρμπι των Βάσκων ανάμεσα στην Μπιλμπάο και την Οσασούνα, είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή και αυτός ήταν η Αθλέτικ που επικράτησε εύκολα της αντιπάλου της με 3-1 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο 37ο λεπτό είχαν ήδη φτάσει το δείκτη του σκορ στο 2-0, χάρη σε τέρματα των Μουνιαΐν (29′) και Γκαμπιλόντο (37′).

Μάλιστα με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Τσάβι Μαρτίνες πέτυχε το τρίτο γκολ της Μπιλμπάο και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με πανηγυρικό τρόπο για τους γηπεδούχους καθώς το μόνο που κατάφεραν οι της Οσασούνα ήταν να μειώσουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νεκουνάμ στην εκπνοή της αναμέτρησης.

Να σημειωθεί ότι η Οσασούνα έπαιζε από το 70ο λεπτό με παίκτη λιγότερο, εξαιτίας αποβολής του Λάμαν με δεύτερη κίτρινη.