Ε-Χ-ασαν και οι δύο. Ουέσκα – Θέλτα 3-3

Στο ντέρμπι της ουράς στο Ισπανικό πρωτάθλημα, Ουέσκα και Θέλτα πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, όμως καμία από τις δύο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της παραμονής στο τελικό 3-3.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με τον Μπράις Μέντεζ με ασίστ του Ιάγο Άσπας και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ο Ιάγο Άσπας, στο 57 ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 με το 13ο φετινό του γκολ. Η Ουέσκα είχε ένα φανταστικό δεκάλεπτο στο οποίο πέτυχε τρία γκολ! Στο 63 ο Γκαγέχο μείωσε σε 2-1 ο Άβιλα στο 71 έκανε το 2-2 και την ολική ανατροπή έκανε στο 73 ο Χόρχε Πουλίδο που σκοράρει για δεύτερη φορά φέτος. O Μπουντεμπούζ που είχε περάσει ως αλλαγή στο 20ο λεπτό στη θέση του Μέντεζ, έγραψε το τελικό 3-3 στο 81 από ασίστ του Ιάγο Άσπας.