Λας Πάλμας-Λεγανές 1-0: Νίκησε αλλά δεν έπεισε (hls)

Η Λας Πάλμας νίκησε με 1-0 τη Λεγανές και βρέθηκε με αγώνα περισσότερο στην κορυφή της βαθμολογίας στην 2η κατηγορία της Ισπανίας.

Η Λας Πάλμας πήρε προβάδισμα στην αναμέτρηση με δουτ που επιχείρησε έξω από τη μεγάλη περιοχή ο Λέμος στο 15ο λεπτό και με τον τερματοφύλακα Χιμένεθ να μη μπορεί να απομακρύνει τη μπάλα. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε δέκα λεπτά αργότερα με το άστοχο σουτ του Βίκο. Ο Μαρκ καρδόνα άγγιξε το 4ο γκολ του στη σεζόν όταν στο 42′ απέτυχε να νικήσει με κοντινή κεφαλιά τον τερματοφύλακα της Λεγανές.

Οι καλύτερες στιγμές του δευτέρου ημιχρόνου ανήκαν στη λας Πάλμας με τους Κλεμέντε στο 63′ και Ραμίρες στο 84 να μην δημιουργούν όμως άμεσο κίνδυνο για την εστία της Λεγανές που ήταν ακίνδυνη σε όλη τη διάρκεια της επανάληψης και έμεινε με συγκομιδή τριών βαθμών μετά και την 5η αγωνιστική. Τους 11 έφτασε η Λας Πάλμας που είναι πρώτη με αγώνα περισσότερο απο τις υπόλοιπες ομάδες που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.