Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση ο Εργοτέλης!

Ο Εργοτέλης πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 επί του Παναιτωλικού στην Κρήτη και τον άφησε εκτός διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν ότι με μία ενδεχόμενη νίκη θα ήταν με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Κυπελλου και τα κατάφεραν.

Το σκορ άνοιξε στο 31ο λεπτό ο Καμαρά ενώ στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Μάνος έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στην επανάληψη, οι Αγρινιώτες πίεσαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με τον Βασιλείου στο 49ο λεπτό αλλά η χαρά τους κράτησε για λίγο αφού δύο λεπτά αργότερα ο Ίνιατς σκόραρε για το 3-1.

Ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη δεν τα παράτησε, πίεσε και έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 72ο λεπτό με τον Βιγιαφάνιες ενώ στις καθυστερήσεις σκόραρε και τρίτο γκολ αλλά ακυρώθηκε καθώς ο παίκτης των φιλοξενούμενων ήταν σε θέση οφσάιντ.

Έτσι, ο Εργοτέλης πήρε σπουδαία νίκη, η οποία εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τον φέρνει στην επόμενη φάση αφού την τελευταία αγωνιστική χρειάζεται να μην χάσει από τον Πανιώνιο στην Κρήτη ή να μην κερδίσει η Ζάκυνθος τον Παναιτωλικό.