Γκέλα ο Απόλλωνας, πρωτιά ο Εργοτέλης

Μετά και την 30ή αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ η κορυφή της βαθμολογίας έχει νέο κάτοχο, με τον Εργοτέλη να εκμεταλλεύεται το 0-0 του Απόλλωνα Σμύρνης με την Καλλονή και να φθάνει τους 53 βαθμούς έναντι 52 της αθηναϊκής ομάδας.

Στη Ριζούπολη ο Απόλλωνας έμεινε στο 0-0 με την Καλλονή, αρκέστηκε στο βαθμό, και σε συνδυασμό με τη νίκη του Εργοτέλη, με 1-0, επί του Βύζαντα Μεγάρων στο «Παγκρήτιο» βρέθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με μείον έναν πόντο από τους Κρητικούς.

Το νικητήριο γκολ για τον Εργοτέλη ήρθε με κεφαλιά του Δωματά στο 83΄ και ήταν αρκετό για να έρθει η νίκη για την ομάδα του Σίνισα Γκόγκιτς. Ο Παναιτωλικός, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από το ημίχρονο (0-2), δεν δυσκολεύτηκε να φύγει με το «διπλό» από τα Γιαννιτσά. Το 0-3 επί της Αναγέννησης διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με σουτ του Μπόγιοβιτς στο 70΄.

Από έναν πόντο πήραν Αναγέννηση Επανωμής και Εθνικός Γαζώρου, μετά το 0-0 του «Ν. Σαράφης», με την καλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι να είναι το δοκάρι των γηπεδούχων με τον Μάθιου Σίλβα στο 37΄.

Στο ντεμπούτο του Παναγιώτη Τοκπασίδη στον πάγκο του Ηρακλή Ψαχνών, μετά την απομάκρυνση Βαζάκα, ήρθε η νίκη με «θύμα» την Καβάλα, η οποία μέσα σε τέσσερα λεπτά δέχθηκε δύο γκολ, στο πρώτο μέρος, χωρίς στη συνέχεια να μπορέσει να «απαντήσει» στο εκρηκτικό πεντάλεπτο των γηπεδούχων.

Η Καλλιθέα επικράτησε του Θρασύβουλου, με 1-0, με σκόρερ τον Ντακόλ στο 23΄, ενώ είχε και δοκάρι με τον ίδιο παίκτη λίγο πριν τελειώσει το πρώτο 45λεπτο. Τέλος, στις Σέρρες ο Πανσερραϊκός νίκησε την Παναχαϊκή με 2-1, με τους Αχαιούς να έχουν μεγάλη ευκαιρία στο 91΄ να πάρουν την ισοπαλία όμως η προσπάθεια του Εντζιοντό σταμάτησε στο δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Τετάρτης (27/3), για την 30ή αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ:

Αναγέννηση Γιαννιτσών – Παναιτωλικός: 0-3 (10΄, 43΄ Μπελόν, 70΄ Μπόγιοβιτς)
Απόλλων Σμύρνης – Καλλονή: 0-0
Αναγέννηση Επανωμής – Εθνικός Γαζώρου: 0-0
Ηρακλής Ψαχνών – Καβάλα: 2-0 (21΄, 25΄ Γέσιτς)
Πανσερραϊκός – Παναχαϊκή: 2-1 (9΄ Κόντος, 82΄ Ντα Κόστα – 29΄ Βάντερσον)
Εργοτέλης – Βύζας Μεγάρων: 1-0 (83΄ Δωματάς)
Καλλιθέα – Θρασύβουλος: 1-0 (23΄ Ντακόλ)