Κωστένογλου: “Αισιόδοξα μηνύματα στην Εθνική Κύπρου” (vid)

Ικανοποιημένος από την εικόνα της Εθνικής Κύπρου στην ήττα από την Κροατία με 1-0 έμεινε ο Νίκος Κωστένογλου.

Ικανοποιημένος από την εικόνα της Εθνικής Κύπρου στην ήττα από την Κροατία με 1-0 έμεινε ο Νίκος Κωστένογλου. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Κύπρου στάθηκε στα αισιόδοξα μηνύματα που πήρε από τους παίκτες του Ριέκα και στην προσπάθεια που έκαναν στο ματς με την Κροατία.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Νίκου Κωστένογλου:

«Όταν χάνεις ένα παιχνίδι δεν μπορείς να είσαι χαρούμενος. Από την άλλη πλευρά όμως δεν μπορώ να μην είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Πραγματικά τους αξίζουν συγχαρητήρια διότι μέσα σε λίγες μέρες έχουν διαμορφώσει μια άλλη εικόνα και έχουν στείλει αισιόδοξα μηνύματα. Πέραν από το πρώτο παιχνίδι και στο δεύτερο παίζοντας με μια φιναλίστ Παγκοσμίου Κυπέλλου όπως η Κροατία.

Θα έλεγα ότι στο πρώτο ημίχρονο μπορεί ο αντίπαλος να είχε την υπεροχή, πέραν από μία ευκαιρία το γκολ θα μπορούσαμε να το είχαμε αποφύγει. Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιαστήκαμε τελείως διαφορετικοί, δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα και σιγά – σιγά κτίζεται μια αυτοπεποίθηση στον τρόπο με τον οποίο θα υπάρχει ορθολογική ανάπτυξη. Αυτό θέλει λίγο χρόνο, αλλά με το πέρασμα του χρόνου θα έρθει και αυτό».