100στάρα στη Γαλλία και τώρα η Τσεχία για τους ”Boomers” (video)

Η Αυστραλία νίκησε την Γαλλία (100-98 ), απέφυγε τις ΗΠΑ και έκλεισε ραντεβού με την Τσεχία στα προημιτελικά (11/9, 16:00). Φοβερό ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, συγκλονιστικοί Μιλς (30π), Ίνγκλις (23π) και Μπέινς (21π).

Η μεγαλύτερη διαφορά στο ξεκίνημα ήταν για τους Αυστραλούς (15-9) με τρίποντο του Πάτι Μιλς. Η Γαλλία με σερί 10-0 πέρασε μπροστά 19-15 με το καλάθι του Νάντο Ντε Κολό, όμως η Αυστραλία μάζεψε την διαφορά για να κλείσει την περίοδο στον πόντο (24-23).

Απόλυτη ισορροπία στην δεύτερη περίοδο με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει αν εξαιρέσουμε το τελευταίο δίλεπτο που οι Γάλλοι με κύριους εκφραστές τους Φουρνιέ (13π) και Μπατούμ (11π) πέρασαν μπροστά (+5), 40-35 και 42-37. Η Αυστραλία με ένα ξέσπασμα και επί μέρους 9-6 κατόρθωσε να ολοκληρώσει το ημίχρονο ισόπαλο (46-46).

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός πως η Γαλλία δεν έκανε ούτε ένα λάθος σε 20 λεπτά, έναντι έξι των Αυστραλών.

Οι 12 πόντοι σε πέντε λεπτά του Φουρνιέ έδωσαν στην Γαλλία προβάδισμα πέντε πόντων, καταπληκτικό ςο παίκτης των Ορλάντο Μάτζικ έφτασε τους 25 πόντους σε 20 λεπτά συμμεοχής, με την διαφορά να πηγαίνει στο +9 με λέι απ του Ντε Κολό και κάρφωμα του Γκομπέρ, αγγίζοντας την διαφορά στην μέγιστη τιμή της(70-61). Τα τρίποντα των Ίνγκλις και Μιλς έφεραν το ματς στο 70-67 με το ντέρμπι να συνεχίζεταικαι την περίοδο να κλείνει 75-71 υπέρ της Γαλλίας.

Στο πόντο το ματς με καλάθι του Μιλς 79-78 που έφτασε τους 28 ποντους σε 26 λεπτά συμμετοχής με τη Γαλλία να χάνει την αυτοσυγκέντρωση της με δυό συνεχόμενα επιθετικά φάουλ. Η Αυστραλία πέρασε μπροστά με Μπέινς και Ίνγκλις για πρώτη φορά μετά από το πρώτο δεκάλεπτο (79-82).

Κρυφό όπλο των Αυστραλών ο Κρικ, όμως ο Φουρνιέ με τρίποντο και ο Ντε Κολό με λέι πα έδωσαν εκ νέου προβάδισμα την Γαλλία (89-87). Τρίποντο του Μπέινς 90-89, απάντηση άμεση του Άλμπισί με νέο τρίποντο και η Γαλλία μπροστά 92-90! Ο Γκομπέρ με δύο φάουλ χωρίς λόγο έδωσε την ευκαιρία στον Ίνγκλις να ισοφαρίσει (94-94) και να βάλει και τους Boomers μπροστά (96-94). Ο Ντε Κολό 96-96, Ντελαβεντόβα 98-96, ξανά ο Ντερ Κολό 98-98, μία βολή του Ντελαβεντόβα έγραψε το 99-98 και η πρόκριση πήγε στην Αυστραλία καθώς στα 4.4 που απέμεναν ο Μιλς έκλεψε την μπάλα στην επαναφορά του Αλμπισί!