Σκόνταψαν οι Ιταλοί…

Τα βρήκαν σκούρα στη Βουλγαρία οι Ιταλοί. Η ομάδα του Πραντέλι αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την αντίστοιχη του Λιούμποσλαβ Πένεφ. Στο άλλο παιχνίδι, η Αρμενία ήταν καλύτερη από τη Μάλτα και τη νίκησε 1-0 εκτός έδρας.

«Διπλό» της Αρμενίας στη Μάλτα

Η Αρμενία εξαργύρωσε στο δεύτερο ημίχρονο την υπεροχή της στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Μάλτα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά ευστόχησαν μόλις μια φορά στο 70′ με τον Σαρκίσοφ να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Μαλτέζοι κατάφεραν να κάνουν μόλις ένα σουτ στο στόχο σε όλο το ματς.

«Χ» στη Βουλγαρία

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι στο “Βασίλ Λέφσκι” της Σόφιας ανάμεσα στη Βουλγαρία και την Ιταλία. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν στο σκορ, δέχθηκαν την ανατροπή πριν καν λήξει το πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη ήταν καλύτεροι και ισοφάρισαν.

Το 1-0 σημειώθηκε με εντυπωσιακό σουτ από τα 30 μέτρα του Μανόλεφ στο 30′, με τον Μπουφόν να αιφνιδιάζεται και να μην μπορεί να αντιδράσει. Ο Οσβάλντο, όμως, με δυο τέρματα στο 36′ και στο 40′ έκαναν την ανατροπή, αλλά ο Μιλάνοφ στο 66′ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην άμυνα της φιναλίστ του Euro 2012.