Κύπρος: «Γκέλα» για Ανόρθωση

Αν και η κυπριακή Λίγκα βρίσκεται μόλις στην 4η αγωνιστική, οι εκπλήξεις διαδέχονται η μία την άλλη.

Και μετά τη «βόμβα» που έριξε την Πέμπτη (15/9) η μέχρι πρότινος ουραγός Καρμιώτισσα με το διπλό (2-1) στην έδρα του πρωτοπόρου Άρη Λεμεσού, ήρθε αποψε η ισοπαλία της Ανόρθωσης στην έδρα της (1-1) απέναντι στο νεοφώτιστο Ακρίτα Χλώρακας, που στέρησε από την «Κυρία» την ευκαιρία να πατήσει στην κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, αν κι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες απ’ το 10ο λεπτό, μετά την απευθείας αποβολή του Σαραβάνια, πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ρετζινάλδο στο 47′. Ο ίδιος παίκτης, ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα αποδείχθηκε… μοιραίος για την ομάδα του, καθώς σημείωσε αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Νωρίτερα, η Δόξα Κατωκοπιάς που έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά το πρωτάθλημα, νίκησε εκτός έδρας την απογοητευτική ως τώρα ΑΕΛ Λεμεσού με 2-1. Ο Αντένον στο 9′ κι ο Μπένι στο 77′ σημείωσαν τα γκολ της Δόξας, με την ΑΕΛ να ισοφαρίζει στο 62′ με πέναλτι του Μπεραΐνο. Στο 59′ ο Παπαφώτης αστόχησε στο πρώτο πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι.