Πρόκριση Μονακό – ντεμπούτο Μορένο (video)

Η Μονακό βγήκε νικήτρια από το… θρίλερ της φάσης των 64ων του κυπέλλου Γαλλίας απέναντι στη Ρενς με ήρωα της τον Κεϊτά Μπαλντέ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μία φορά στο πρώτο ημίχρονο με δοκάρι σε σουτ του Ουντάν στο 8’, ενώ η σημαντικότερη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε με χαμένο τετ-α-τετ του Γκολοβίν στο 27’.

Ο Μπαλντέ άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό με ωραία κεφαλιά αξιοποιώντας την υπέροχη ασίστ του Μπεν Γεντέρ.
Στο 68’ μπαίνει ως αλλαγή στην επίθεση της Ρενς ο Ντία και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ένα λεπτό μετά σκοράρει για το 1-1.
Στο 86ο λεπτό ο Ντουμπιά χάνει την ευκαιρία με πέναλτι να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με την επέμβαση του τερματοφύλακα Λεκόμτ.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπαλντέ με σουτ μέσα από την περιοχή στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων δίνοντας πρόκριση στην ομάδα του Μορένο που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο.