Άνετη πρόκριση της Λιόν (video)

Η Λιόν επικράτησε με 3-1 της Καέν και εξασφάλισε την πρόκριση για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Γαλλίας. Σκόρερ για την ομάδα του Ζενεσιό οι Ντινάιερ, Κορνέ και Ντεπάι. Σκόρερ της Καέν ο Νινγκά. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες αφύ αποβλήθηκε ο Τζικού στο 81'.

Η Λιόν δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 5ο λεπτό όταν ο ντεπάι με ατομική προσπάθεια απέφυγε έναν αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή και έστειλε με συρτό σουτ τη μπάλα άουτ.
Απάντηση της Καέν στο 16′ με μακρινό σουτ του Καουί που απομάκρυνε σε κόρνερ ο Λόπες, ενώ το 1-0 έγινε στο 26ο λεπτό όταν ο Ντεπάι σέντραρε στην περιοχή και ο Ντιάιερ με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Δτο 50′ ο Κορνέ έφυγςε στην αντεπίθεση και πλάσαρε υποδειγματικά τον Ζελαζνί για το 2-0 στην πρώτη ευκαιρία της Λιόν στο δεύτερο ημίχρονο.
Χαμένη ευκαιρία του Ντεπάι στο 74ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα ο Νινγκά μειώνει με κοντινό πλασέ σε 2-1.
Στο 81ο λεπτό ο Τζικού σταματά ως τελευταίος παίκτης τον Ντεπάι που έφευγε σε τετ-α-τετ κα ιαποβάλεται. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τοίχος και άλλαξε πορεία αιφνιδιάζοντας τον τερματοφύλακα για το τελικό 3-1.