Φιορεντίνα-Ίντερ 1-2: Με ηγέτη τον Λαουτάρο πήρε το Κύπελλο (hls)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λαουτάρο Μαρτίνες η Ίντερ επιβλήθηκε 2-1 της Φιορεντίνα στον τελικό του Κόπα Ιτάλια, σε πολύ όμορφο παιχνίδι με συγκινήσεις και ανατροπές.

Η Φιορεντίνα ξεκίνησε ιδανικά τον τελικό με γκολ του Αργεντινού Γκονζάλες μόλις στο 3ο λεπτό, αλλά οι “νερατζούρι” στηριζόμενοι στην ηγετική φυσιογνωμία του Λαουτάρτο Μαρτίνες πήραν κεφάλι στο σκορ πριν από την ανάπαυλα. Αρχικά ο Αργεντινός επιθετικός “χτύπησε” στο 29ο λεπτό, με το 100 του γκολ στους “νερατζούρι” και πέτυχε το 2-1 στο 37΄με δύσκολο σουτ μετά από τη σέντρα του Μπαρέλα.

Στην επανάληψη η Φιορεντίνα πίεσε για την ισοφάριση και είχε την κορυφαία της στιγμή στο 79ο λεπτό, αλλά το πλασέ του Γιόβιτς έδιωξε εκπληκτικά σε κόρνερ ο Χαντάνοβιτς. Για 2η συνεχόμενη χρονιά η Ίντερ αναδεικνύεται Κυπελλούχος Ιταλίας.