Στον τελικό η Αθλέτικ του Βαλβέρδε

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο θα είναι η αντίπαλος της Μπαρτσελόνα στον τελικό του Κόπα Ντελ Ρέι, καθώς η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε επικράτησε 2-0 της Εσπανιόλ εκτός έδρας.

Οι Βάσκοι πήραν το προβάδισμα πολύ νωρίς, αφού μόλις στο 13′ ο Αντουρίθ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ενώ τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Ετσετια, έπειτα από ασίστ του Ιραόλα, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στην επανάληψη η Εσπανιόλ, ανέβασε την απόδοση της, όμως παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και η Μπιλμπάο προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2012.

Μάλιστα, τις δύο τελευταίες φορές (2009, 2012) που η Μπιλμπάο έφτασε στον τελικό, ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα, την οποία θα αντιμετωπίσει ξανά, με την ελπίδα αυτή τη φορά να νικήσει και να κατακτήσει το 24ο τρόπαιο στην ιστορία της.