Αθλέτικ Μπιλμπάο – Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0: “Καθάρισε” εύκολα την πρόκριση στον τελικό

"Κάηκε" το "Σαν Μαμές", μετά τη μεγάλη νίκη της Αθλέτικ Μπιλμπάο απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτη με 3-0.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε την νίκη με 3-0 απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης και προκρίθηκε στον τελικό του Copa del Rey.

Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά μέσα στον αγωνιστικό χώρο με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με σουτ του Σάμιουελ Λίνο στο 6΄ το οποίο πέρασε άουτ. Αφού δεν δέχτηκαν το γκολ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γρήγορο σουτ του Ινιάκι Γουίλιαμς στο 13’ από ασίστ του αδελφού του Νίκο.

Ο Άνχελ Κορέα είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 31’, αλλά ο παίκτης της Ατλέτικο ήταν άστοχος. Τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε διπλασίασε με τον Νίκο Γουίλιαμς, για το 2-0 της ανάπαυλας.

Στο δεύτερο μέρος η Μπιλμπάο “κλείδωσε” την πρόκριση με τον Γκόρκα Γκουρουθέτα να σκοράρει στο 62’. Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε μια καλή προσπάθεια με κεφαλιά του Σαούλ Νίγκεθ η οποία όμως δεν βρήκε δίχτυα. Έτσι η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε την σπουδαία νίκη και θα αντιμετωπίσει τη Μαγιόρκα στον τελικό.