Ουνιονίστας – Μπαρτσελόνα 1-3: Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε

Η Μπαρτσελόνα δυσκοελύτηκε στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στην Ουνιονίστας - ομάδα γ΄ εθνικής - αλλά τελικά επικράτησε 3-1 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Copa del Rey

Χωρίς τις μεγάλες φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τους “μπλαουγκράνα” να μην μπορούν να διασπάσουν την καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων. Σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις τους στα αντίπαλα καρέ μάλιστα, οι ποδοσφαιριστές της Ουνιονίστας κατάφεραν να προηγηθούν στο 31΄ από το πολύ όμορφο γκολ του Γκόμεζ (1-0).

Στο 44΄ λίγο έλλειψε να πετύχουν ένα ακόμη γκολ, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό δέχτηκαν την ισοφάριση (1-1) από την προσπάθεια του Φεράν Τόρεθ.

Η Μπαρτσελόνα ανέβασε την απόδοση της στην επανάληψη, πέτυχε δύο γκολ με τους Κουντέ (69΄) και Μπαλντέ (73΄) και σφράγισε το εισιτήριο της για την επόμενη φάση του θεσμού.