Bundesliga: Τα στιγμιότυπα της 26ης αγωνιστικής (hls)

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι στα παιχνίδια της 26ης αγωνιστικής στην Bundesliga

Μπάγερν – Στουτγκάρδη 4-0

Με… τεσσάρα επί της Στουτγκάρδη συνέχισε την πορεία για την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος η Μπάγερν. Τρία γκολ για τους βαυαρούς, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι

Μπίλεφελντ – Λειψία 0-1

Εμφανώς καλύτερη της γηπεδούχου Μπίλεφελντ, η Λειψία νίκησε 1-0 και διατηρήθηκε μόνη στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα

Βέρντερ – Βόλφσμπουργκ 1-2

Τον χάρο με τα μάτια της είδε η Βόλφσμπουργκ καθώς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (κι΄ ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1) η Βέρντερ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Σέλκε, ωστόσο σε ετοιμότητα ο Κάστελς μπλόκαρε την μπάλα

Κολωνία – Ντόρτμουντ 2-2

Με γκολ του Χάλλαντ στο 90΄ η Ντόρτμουντ κατάφερε να ισοφαρίσει την γηπεδούχο Κολωνία και να σώσει τον βαθμό

Χέρτα – Λεβερκούζεν 3-0

Χωρίς πρόβλημα η Χέρτα, πέρασε νικηφόρα το εμπόδιο της Λεβερκούζεν (3-0) και έφτασε τους 21 πόντους μένοντας «ζωντανή» στο κυνήγι της παραμονής στα σαλόνια της μεγάλης κατηγορίας

Αϊντραχτ – Ουνιόν 5-2

Σαρωτική η Αϊντραχτ και έχοντας σε σπουδαία μέρα τους Σίλβα (2 γκολ) και Κόστιτς (1), πήρε εύκολα τους βαθμούς της νίκης (5-2) από την Ουνιόν

Σάλκε – Γκλάντμπαχ 0-3

Μία ακόμη (εντός έδρας) ήττα για την  Σάλκε του Δημήτρη Γραμμόζη. Η Γκλάντμπαχ επικράτησε 3-0 και παλεύει για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο

Χόφενχαϊμ – Μάϊνς 1-2

Δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Χοφενχαϊμ η Μάϊντς που πήρε σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο (1-2), ξεφεύγοντας ακόμη περισσότερο από την ουρά του βαθμολογικού πίνακα

Φραϊμπουργκ – Άουγκσμπουργκ 2-0

Με σκόρερ τους Σάλάϊ (51΄) και Λίνχαρτ (79΄), η Φράϊμπουργκ έφτασε στη νίκη με 2-0 επί της Άουγκσμπουργκ πάτησε στην 8η θέση αφήνοντας πίσω της Στουτγκάρδη και Γκλάντμπαχ και ελπίζει σε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο στο τέλος της περιόδου