Βόλφσμπουργκ-Αρμίνια Μπ. 2-1: Ένα δίλεπτο ήταν αρκετό για την 1η νίκη! (vid)

Πέντε αγωνιστικές χρειάστηκε να περιμένουν οι φίλοι της Βόλφσμπουργκ μέχρι να πανηγυρίσουν την παρθενική του νίκη στη φετινή Bundesliga και το κατάφερε κόντρα στη νεοφώτιστη ομάδα του Μπίλεφελντ

Με δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών η Βόλφσμπουργκ, που στα πλέι οφ του Europa League αποκλείστηκε από την ΑΕΚ, επικράτησε της Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-1 πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις ισοπαλίες!

Το άγχος μεγάλο, η πίεση επίσης σ’ ένα ματς όπου η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ υποδέχτηκε μια εκ των νεοφώτιστων κι αντιμετώπιζε ως μονόδρομο για το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα! Γι’ αυτό και μπήκε δυνατά εξ αρχής, πίεσε αφόρητα την αντίπαλό της καταφέρνοντας να δρέψει τους … καρπούς αυτής της αγωνιστικής συμπεριφοράς προτού καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο.

Την αρχή έκανε ο Βέγκχορστ στο 19′ και τον μιμήθηκε ο Άρνολντ ένα λεπτό μετά βάζοντας ισχυρές βάσεις για το πολυπόθητο για την ομάδα τους αποτέλεσμα. Η Αρμίνια, προσπάθησε ν’ αντιδράσει, ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μισό του δεύτερου ημιχρόνου αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 80′ με τον Σίπλοκ