Νίκη διεθνούς προοπτικής της Χόφενχαϊμ στο Μάϊντς (video)

Ένα γκολ του Ίλας Μπεμπού στο 43ο λεπτό ήταν αρκετό για την Χόφενχαϊμ προκειμένου να πάρει σπουδαία νίκη με 1-0 στο Μάϊντς και να ανέβει στην 6η θέση της βαθμολογίας

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όπου και οι δύο ομάδες είχαν πολλές ευκαιρίες για γκολ!
Στο 27’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι αλλά στην εκτέλεση του Ζούμπερ ο τερματοφύλακας Φλόριαν Μίλερ απέκρουσε.
Ακολούθησε ένα σουτ του Κουάϊσον στο δοκάρι του Μπάουμαν για να φτάσουμε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου όταν o Μπεμπού, έχοντας μπει στο ματς ως αλλαγή στο 38’, πήρε μια ωραία μπαλιά του Σαμασέκου κι αφού ελίχθηκε στην άμυνα της Μάϊντς πλάσαρε αποτελεσματικά.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή αλλά δεν βρήκαν στόχο ενώ και οι καλές αντεπιθέσεις της Χόφενχαϊμ έμειναν χωρίς αποτέλεσμα.

Η Χόφενχαϊμ έπιασε την Βόλσφμπουργκ στην 6η θέση ενώ η Μάϊντς με την 2η συνεχόμενη ήττα της παρέμεινε οριακά πάνω από την ζώνη της παραμονής!